Hoppa till sidans innehåll

Händelser 2012


SNK 25/11 i Bara

Överst fr vä: Linus Bech silver

Noah Eidesten silver, Robin Rydberg brons

Christian Johansson silver, Hampus Sjörin 4:a

Oskar Johansson brons.
Liggande fr vä: My Ringström guld & Neah Eidesten brons.



Miniknattar fr vä: Ängla Greij

Melvin Larsen &

Liam Jönsson.

Foto: Thomas Persson.

 


Kolbotl cup i Norge ‏ 

17-18/11

Kalle förstapris i J23 , 84kg

Simon Förstapris i U18 , 63kg

Daniel förstapris i P15 , 53kg

Emil kom åtta i U18 , 69kg

Christoffer Svensson (från A-Laget)trea i U18 , 58kg

3 Guld,  kanonbra!

 

 

 


 

Nilssons cup

10/11-2012

nilssons

Neah Eidesten f/y 24 kg silver

Izak Nordqvist k 38 kg 4:a

Noel Nordqvist k 38 kg brons

Noah Eidesten pojk 59 kg oplacerad

 

Se fler bilder
Foto: Zandra


Lilla Mälarcupen

Grattis Daniel Mårtensson

till vinsten i P. 53 kg

Och till Max Ringström som

kom 7:a i P. 59 kg

 


 

Svartekampen 27/10

 brott1
Noel Nordqvist 1:a

Max Ringström 2:a

Noah Eidesten 3:a

Ozzian Greij 4:a

Grattis killar!!! 

Se bilder

 

 


 

Öresundsträffen 20/10

Daniel Mårtensson kom 3:ai ungdom 54 kg.Grattis! 

 


6/10 Gerås Cupen

Max 2:a i P 59 kg

Ozzian i KN 35 kg 1 vinst.

Truls i KN 32 kg 2 förluster

 

Riktigt bra kämpat killar!!


2 guld i Hilding Cup

 

Max P.59 kg

Danne U.54 kg

Grattis killar!!

 



BK-Pan har varit i Falkenbergs GP-tävling 

och deltaget med fyra brottare.

 
Simon Erlandsson 60kg kom trea

(polfinalen mot ettan Emil Sundberg från

Lindköping samt 3-4 mot

David Andreasson Kävlinge)
 
Kalle Persson 96kg kom trea efter en

knapp förlust mot Miltos Miltiadous

Huddinge BKi polfinal , vann sedan

övertygande i 3-4 mot Leon Kessidis

Huddinge BK.
 
Oskar Persson 120 kg kom tvåa då han vann

mot Robert Jansson från Norrköping i

polfinalen men i finalen förlorade mot

Roy Rotzer från Domnarvets BK.
 
Bk-Pan blev också tredje bästa klubb

 


Grattis till

 

Simon Erlandsson som tog en

3:e plats i Kroatien

 


Soft touch open 21-22 april

 

Oskar 2:a i J 120 kg

Daniel 3:a i P 53 kg. 

Max vann först 2 förlorade därefter 2. 

Grattis killar!!

 


Vi vann YA cupen

24 mars!!!

 

clip_image002

 

20 kg

2:a Tristan Ambrosius

3:a Emil Nilsson

 

22 kg

1:a Elias Damm

2:a Albin Nilsson

 

26 kg

1:a Oskar Johansson

2:a Hampus Sjödin

3:a Melvin Larsen

 

29 kg

1:a Truls Nilsson

 

32 kg

2:a Liam Hanström

 

35 kg

3:a Izak Nordqvist

 

38 kg

2:a Noel Nordqvist

3:a Christian Johansson

 

42 kg

Ingen placering

 

53 kg

1:a Daniel Mårtensson

3:a Noah Eidesten

 

59 kg

1:a Max Ringström

2:a Lukas Mauritzsson

 

 

 

Artikel YA

Se fler bilder

 


Junior SM 

13-14 mars

 

Simon Erlandsson

blev Svensk mästare 

i 60 kg, och

Oskar Persson

tog silver i 120 kg. 

 

Ett stort grattis

till er killar!!

 

 

 

Oskar har ställt sig på fel pallplats 3 i stället för 2 



Lergökakampen

17 mars

 

Elias Damm 22 kg 1:a

Bra match

 

Noel Nordqvist 35 kg 2:a 

Tuffa och bra matcher

 

Ozzian Greij 35 kg

Izak Nordqvist 35 kg

Inga placeringar.

Kämpade på.

 

Daniel Mårtensson P 53 kg 1:a

Efter 5 matcher med vilja.

 

Max Ringström P 53 kg 2:a

Gjorde jättebra matcher.

 


 

Se fler bilder

 


 

YA Cup
25/2-2012 

 

20 Kg 1:a Emil Nilsson 2:a Tristan Ambrosius
22 Kg 2:a Elias Damm 
24 Kg Ingen placering
26 Kg 1:a Oskar Johansson 2:a Melvin Larsen
29 Kg Ingen placering
32 Kg 3:a Liam Hanström
35 Kg 3:a Izak Nordqvist
38 Kg 2:a Noel Nordqvist
42 Kg Ingen placering
47 Kg Ingen placering
53 Kg 1:a Linus Hurtig 2:a Noah Eidesten
59 Kg 1:a Max Ringström 2:a Lukan Mauritzson
73 kg  Ingen placering

 


 

 


DM tävlingen

11-12/2

 

Kalle Persson tog guld

Emil Persson tog silver

Oskar Persson tog brons

 


 

 


Nybörjartävling

29/1-2012

 

Placeringar:

1:a Rasmus Alexandersson

1:a Malik Josupov

1:a Ozzian Greij

1:a Linus Hurtig

1:a My Ringström

 

2:a Noah Eidesten

2:a Linn Hanström

 

3:a Gilbert Kronqvist

3:a Christian Johansson

3:a Pontus Oskarsson

3:a Neah Eidesten

3:a Lisa Ohlin

 

4:a Linus Beck

4:a Hampus Persson

4:a Simon Nilsson

 

Alla deltagare har varit

jätteduktiga!!

 


 


Radiokristallen/

Stora idrottsgalan

2012

 

Vi gratulerar

Kalle Persson och

Simon Erlandsson

som är nominerad

på YA s Stora idrottsdagen.

 


Dana Cup

28/1-2012

 

Placeringar:

1:a 53 kg Daniel Mårtensson 

2:a 53 kg Max Ringström

3:a 35 kg Noel Nordqvist

5:a 35 kg Izak Nordqvist

4:a 32 kg Liam Hanström

4:a 29 kg Truls Nilsson

3:a 22 kg Elias Damm

 

Grattis!!


 

 


Klippans cup

21-22/1 2012

 

Kalle blev 3:a  och Oskar 2:a

Grattis killar!!

 


Lilla Fyrstads

21/1-2012

 

Sjöbo tävlade tillsammans med Skurup

och blev tvåa i tävlingen.

 

Jättebra kämpat alla!!


 



EAI Wrestling cup 14/1-2012

 

De som tävlade var:

 

Pojkar 53 kg:

Max Ringström 2:a

Noah Eidesten

 

Knattar 35 kg:

Noel Nordqvist 2:a

Ozzian Greij

Izak Nordqvist

 

Knattar 32 kg:

Liam Hanström 4:e-Bäste kämpe

 

Flickor 42 kg:

Linn  Hanström

 

Alla tävlande har varit jätteduktiga.


Medaljörerna Noel Nordqvist Och Max Ringström

Uppdaterad: 08 JUN 2016 03:41
Skribent: Ann-Charlotte Nordqvist

Postadress:
BK Pan - Brottning
Christer Persson, Urmakaregränd 12
27537 Sjöbo

Besöksadress:
Planteringsgatan 36
27537 Sjöbo

Kontakt:
Tel: 041610540
Fax: 0416-10540 Persson
E-post: This is a mailto link

Se all info